Jak wygrać kłótnię?

Przychodzisz po całym dniu pracy do domu i widzisz coś, co od razu podnosi Ci ciśnienie. Nienawidzisz tego. Możesz sobie wybrać co to konkretnie. Rozrzucone (stereotypowo) ubrania? Ulubione czekoladki wyjedzone? Dziecko, bez zrobionej pracy domowej, siedzące przy komputerze? Bałagan po obiedzie? Prosisz raz, prosisz drugi, zero odzewu. Wkurzasz się mocniej. Foch czy kłótnia? Ciche dni czy wrzaski? Nie wytrzymujesz i krzyczysz.

Krzyczysz, bo nerwy, bo chcesz się wyładować, bo chcesz udowodnić, że znowu nie jest po twojej myśli. Tylko, że kłótnią nic nie udowodnisz.

Ludzie to takie dziwne stworzenia, że ich do niczego nie przekonasz. Człowiek musi sam zauważyć, że coś jest nie w porządku, żeby zacząć to zmieniać. A kłótnia tylko uniemożliwia jakiekolwiek porozumienie, czy rozmowę. Zabiera miejsce na refleksję i spokojne myślenie.

Kłótnię można wygrać tylko pozornie. Wyobraź sobie, że udowodniłeś w kłótni swoją rację, że udowodniłeś czyjś błąd. Ale jaki jest rezultat? Czy ta osoba zmieni się teraz, nagle, tylko dlatego, że Twoje argumenty były głośniejsze? Oczywiście, że nie, a ponadto jeszcze bardziej utwierdzi się w swoim zdaniu. Uzna, że znowu się czepiasz i jesteś despotą, w dodatku takim, który nie potrafi zwrócić uwagi na to, co ktoś inny mówi.

Wygrana kłótnia oznacza mnóstwo negatywnych emocji u obu stron. Złość, irytacja, frustracja, smutek, rozczarowanie. Niepotrzebne słowa, które ranią. A słowa mają to ogromną moc, tym większą, że nie można ich cofnąć. Co się raz usłyszy, tego się nie da odusłyszeć. Tak więc satysfakcja z wygranej kłótni, to satysfakcja z porażki drugiego człowieka, zazwyczaj bliskiego. Dziwna radość, z jego przybicia.

Jedyny sposób, żeby wygrać kłótnię, to do niej nie dopuścić.

Advertisements

2 thoughts on “Jak wygrać kłótnię?

  1. Kinga Antonik-Jonczyk Post author

   Może to idealistyczne, ale tak, uważam, że kłótnie są złe i niepotrzebne.

   Like

   Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s