Jak zaczynać i pisać maile?

DeathtoStock_Medium6Powoli zbliża się sesja poprawkowa, więc będą maile do wykładowców. A tak w ogóle sposób porządnego pisania mejli przyda się każdemu, nie tylko studentom.

Jeśli chcemy czegoś od kogoś i najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest napisanie maila, to jakoś trzeba zacząć. I nie jest to wbrew pozorom takie łatwe. Takie trudne w sumie też nie.

Maile oficjalne.

Nigdy nie zaczynaj maila słowem “Witam”. Tak się po prostu nie robi. Szukałam w sumie dlaczego i znalazłam różne teorie. Pierwsza jest taka, że witać możesz kogoś w swoim domu, witać w kraju, po wakacjach itp., a kiedy piszesz do kogoś, to tak jakby się wpraszasz do kogoś. No jak idziesz do znajomych to też chyba nie mówisz “Witam mnie w Twoim domu”. I znalazłam jeszcze, że to ktoś starszy/wyższy rangą/pozycją może kogoś powitać, a jeśli Ty to zrobisz, to może być urażony “brakiem szacunku”. Czyli coś w stylu: profesor może Ciebie powitać, ale Ty jego nie bardzo, bo to tak jakbyś mu przybijał piąteczkę z okrzykiem “No siema Zią!!” – trochę nie na miejscu. Miałam też takiego wykładowce, który powiedział na początku, że jak ktoś mu napisze w mailu “Witam”, to on mu odpisze “Witam – sritam” i to będzie koniec konwersacji.

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest oczywiście rozpoczęcie, w zależności od stopnia i zajmowanego stanowiska naszego rozmówcy, słowami “Szanowna Pani/ Szanowny Panie …” w kropki wstawić “Doktorze/Profesorze/Dziekanie”. Oczywiście to w wypadku korespondencji na uczelni. Do osób, które mają naukowy stopień magistra piszemy tylko Szanowna Pani/ Szanowny Panie. Wiem, że może to budzić myśli w stylu “No nie napiszę, to tego doktoranta Szanowny Panie, bo to brzmi jak jakiś żul <<A szanowny panie, daj pan piątaka, na piweczko, no nie dasz pan?>>, a później on mi zaliczenia nie da…”, ale takie są ogólnie przyjęte zasady w porozumiewaniu się pisemnym w języku polskim.

Do instytucji, urzędów i wtedy kiedy nie wiemy, kto właściwie tego maila przeczyta i nam odpowie, najbezpieczniej po prostu “Szanowni Państwo”. Nikt się nie obrazi.

Jak bardzo nam to szanowanie przeszkadza, to ostatecznie można napisać “Dzień dobry”. Ale co, jeśli ktoś przeczyta naszego maila wieczorem, a odpowie w nocy?

Maile nieoficjalne.

Pisz, jak Ci wygodnie 😀

Mała podpowiedź.

Poprawnie jest:

“Cześć, Kingo,” czyli z przecinkiem w środku i wołaczem, a nie mianownikiem.

Treść maila.

Nie będę się tu produkować, bo świetnie napisała o tym kiedyś Wittamina, więc zapraszam do niej.

A na zakończenie warto dodać:

“Z wyrazami szacunku

Kinga Antonik-Jonczyk.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s